25 October 2013

Podzimní promítání / Autumn screening!

 
 
 
Největší světový festival krátkých filmů Future Shorts se letos naposledy podívá do Brna! Podzimní sezóna festivalu Future Shorts Brno nabídne pásmo oceňovaných krátkých filmů z celého světa. Sejdeme se 27. listopadu v kavárně Trojka.

Těšit se můžete na 7 hraných i animovaných filmů z Indie, USA, Německa, Norska, Brazílie, Kanady a Francie. 

PROMÍTÁME V PŮVODNÍM ZNĚNÍ S ČESKÝMI A ANGLICKÝMI TITULKY.

Nahlédneme do života indického chlapce, jehož snem je stát se profesionálním hráčem kriketu. - Prozkoumáme propast mezi jazykem a vnímáním. - Poznáme, jaké to bylo chtít koncem 80. let prchnout z Rumunska. - Uvidíme, jak v Norsku žije a přežívá neúspěšný hudebník. - Prožijeme dospívání chudého chlapce z předměstí Rio de Janeira. - Nakoukneme do života ptáků v lese z manšestru a plsti. - Budeme následovat mladého byznysmena z Francie na jeho podivné služební cestě.

Vstupné:
80,- (studenti) / 100,- (ostatní)


_______________________________________________

World's biggest short film festival Future Shorts comes to Brno for the last time this year! The autumn season of the festival Future Shorts Brno offers a programme of award-winning short movies from around the world. We'll meet on November 27th in Cafe Trojka.

We'll be screening 7 films from India, USA, Germany, Norway, Brazil, Canada and France.

FILMS ARE GOING TO BE SCREENED WITH BOTH ENGLISH AND CZECH SUBTITLES.

Take a look at the life of an Indian boy whose dream is to become a professional cricketer. - Explore the gap between language and perception. - See what it was like to try to escape from Romania in the 80s. - Visit a failed musician from Norway. - Experience growing up being a teenage boy boy from a poor suburb of Rio de Janeiro. - Take a peek into the life of birds in the forest made of corduroy and felt. - Follow a young businessman from France on his strange business trip.

Entrance:
80 CZK (students) / 100 CZK (others)