14 January 2014

Zimní promítání již brzy! / Winter screening announced!

Zimní sezóna festivalu Future Shorts Brno je tady a přináší s sebou výběr nejlepších krátkých filmů za poslední dobu.

KDY? 18. února 2014 ve 20:00hod
KDE? Kavárna Trojka, Dominikánská 9, Brno

Na samém začátku nového semestru vám promítneme 6 kraťasů z Francie, Polska, Srbska, Finska a Afghánistánu. Těšit se můžete i na zajímavá hudební vystoupení a možná i něco navíc!

Drama, komedie, dokument i animace - zimní sezóna festivalu Future Shorts slibuje hodně.

FILMY PROMÍTÁME V PŮVODNÍM ZNĚNÍ S ČESKÝMI A ANGLICKÝMI TITULKY.

Strávíme čas při neobvyklém dobrodružství mladíka z Francie. -Uvidíme, jak žijí dvě tvrdohlavé sestry z Polska, se svým otcem a bez matky. - V jednom z animovaných příběhů budeme sledovat pokus o loupež v malém obchůdku. - V dalším animáči zase zakusíme "perfektní demokracii" v podání růžových králíků. - Navštívíme kluka s Finska, před kterým stojí neobvyklý úkol. - Nahlédneme do života dvou nejlepších kamarádů z Afghánistánu.

Vstupné:
80,- (studenti) / 100,- (ostatní)
___________________________________________________

The world's biggest pop-up film festival is back in Brno! Winter season of the festival Future Shorts Brno is here and it brings the selection of the best short movies.

WHEN? February 18th, 08:00pm
WHERE? Café Trojka, Dominikánská 9, Brno

At the beginning of the new semester we'll present you 6 films from France, Poland, Serbia, Finland & Afghanistan. You can also look forward to a music performance and maybe something more!

Drama, comedy, documetary and animation - the winter season of Future Shorts promises a lot.

FILMS ARE GOING TO BE SCREENED WITH BOTH ENGLISH AND CZECH SUBTITLES

We spend some with a young man from France during his unusual journey. - We follow two Polish sisters while they seek out their mother. - We witness a rather unexpected incident at a convenience store. - We experience an extraordinary trip to Rabbitland of "perfect democracy" - We visit a young boy from Finland who has one strange task. - And finally we see a different story of coming of age of two best friends from Afghanistan.

Entrance:
80 CZK (students) / 100 CZK (others)