2 January 2015

WTF (Welcome to Finland) - speciální promítání / special screening

Na leden jsme si pro vás připravili speciální promítání. Nečeká vás klasický výběr krátkých filmů z celého světa, ale výběr těch nejlepších kraťasů z jedné země! Věříme, že potěšíme především všechny příznivce severské kinematografie a kultury - promítneme vás pásmo vynikajících krátkých filmů z Finska, které vás seznámí s touto zemí „tisíce jezer“ v trochu jiném světle.

Výběr těch nejlepších finských krátkých filmů a videoklipů sestavili kolegové z Future Shorts Finland. 90 minutové pásmo filmů zahrnuje 7 krátkých filmů a 4 videoklipy – všechny promítneme v Česku v premiéře.

PROMÍTÁME V ORIGINÁLNÍM ZNĚNÍ S ČESKÝMI A ANGLICKÝMI TITULKY.

Před samotným promítáním bude připraven krátký doprovodný program (víc info již brzy!) a na místě budete moci ochutnat finské pochutiny a nápoje.

Vstupné:
80 Kč studenti / 100 Kč ostatní

Promítání se bude konat v klubu Music Lab (mapa zde).

_______________________________

We've prepared a very special screening for January. We won't screen a programme of shorts films from all over the world but only from one particular country! This screening will delight especially all fans of Nordic cinema and culture - it will be about some outstanding short films from Finland! Do you want to see this country of "Thousand Lakes" in a different light? Then come to our WTF (Welcome to Finland) screening!

Only the best Finnish short films and music videos were put together by our colleagues from Future Shorts Finland. 90 minutes film screening includes 7 short films and 4 music videos – all of them will be screened in the Czech Republic for the first time.

FILMS ARE GOING TO BE SCREENED WITH BOTH ENGLISH AND CZECH SUBTITLES.

Before the screening there will be a short pre-program (more info coming soon!) and you will be able to taste Finnish foods and beverages.

Entrance:
Students 80 CZK / Others 100 CZK

The event will take place in club Music Lab (map).