ABOUT

Každé tři měsíce vypustí do světa londýnská centrála festivalové sítě Future Shorts výběr nejlepších krátkých filmů. Ty potom cestují z jedné země do druhé, od města k městu... Po promítání v téměř 300 městech a 100 zemích světa se festival Future Shorts v roce 2013 objevil i v Brně! Oceňované krátké filmy z celého světa tady teď můžete sledovat až 4x ročně!

Platforma Future Shorts funguje již deset let - za tu dobu ušla dlouhou cestu od výstav, přes distribuci až po experimentální akce. Dnes je Future Shorts největším pop-up filmovým festivalem na světě, který spojuje diváky nehledě na polohu, sociální postavení nebo politický názor.

Film. Hudba. Umění. Lidé. To vše je festival Future Shorts.

Iniciátorem festivalu Future Shorts v Brně je skupinka mladých lidí, kteří se poprvé setkali na půdě Masarykovy univerzity. Jejich záměrem je Future Shorts v Brně rozvíjet jako akci, na které se jednou za 3 měsíce setkává mezinárodní komunita nadšených diváků.

Kontakt: futureshortsbrno(zavinac)gmail.com
________________________________________

Every three months, Future Shorts headquarters in London puts together a programme of the best short movies from around the world. These movies then travel from one country to another, from city to city... After screenings in almost 300 cities and 100 countries around the world, the short film festival Future Shorts arrived to Brno in 2013! You can now watch here the best short movies 4times a year!

Working across exhibition, distribution and experiential events, Future Shorts is the product of 10 years of audience development, experimentation and of reacting to the demand for another way of experiencing film. The Future Shorts Festival is the biggest pop up film festival in the world, showcasing the most exciting and award-winning short films from around the world.

Film. Music. Art. People. This is Future Shorts.

Future Shorts in Brno is organized by a small group of young people who've met during studies at Masaryk University. The goal of the festival is to become a place where a community that shouldn't be restricted by status, age, language or political opinion can meet.